У суботу и недељу 18. и 19. 5. 2024. одржане су две радионице из креативног програмирања за основце 5-8 разреда.

Теме на радионицама су биле: Упознавање са micro:bit контролером и повезивање processing-a са micro:bit контролером

На радионицама из програмирања је учествовало 12 ученика у суботу и 7 ученика од 6.-8. разреда. Предавачи на радионици су били: Милан Сурла, Јован Поповић и Слободан Тршек. На радионици су учествовали и ученици средњих школа, чланови групе за креативно програмирање: Андреј Ринковец, Андреј и  Урош Поповић, који су презентовали своје радове везане за примену микро:бит-а на возилу.

Садржај прве радионице:

Радионица 1: Упознавање са микро:бит контролером

1. Увод
    • Кратко представљање микро:бит контролера и његових могућности.
    • Упознавање са MakeCode онлајн едитором за програмирање микро:бит-а.
    • Покретање симулатора у MakeCode едитору.
    • Покретање симулације програма.
  2. Вежба 1 - Коришћење LED дисплеја Писање програма за промену порука или облика на LED дисплеју микро:бит уређаја.
  3. Вежба 2 - Коришћење дугмади Писање програма за промену поруке на LED дисплеју притиском на дугмад A и B.
  4. Вежба 3 - Сензори Демонстрација мерења температуре и приказивање резултата на LED дисплеју.
  5. Вежба 4 - Гестови Демонстрација реакције микро:бит уређаја на гестове.
  6. Вежба 5 - Радио комуникација Демонстрација комуникације између два микро:бит уређаја путем радио везе.
  7. Слободне активности Комбиновање претходних вежби за креирање интегралне целине.

Micro:bit-плакат

Радионица 2: Увод у процесинг и повезивање микро:бита са процесингом.

1. Увод у Processing
  2. Повезивање Microbit-a и Processing-a
  3. Основне методе Processing-a
  4. цртање основних геометријских облика у
  5. Кретање лопте
  6. Анимација кретања слике. Пример: "Кретање аутомобила".
  7. Игрица "Понг".

Processing-плакат

Садржај прве радионице:

Радионица 1: Упознавање са микро:бит контролером

1. Увод
    • Кратко представљање микро:бит контролера и његових могућности.
    • Упознавање са MakeCode онлајн едитором за програмирање микро:бит-а.
    • Покретање симулатора у MakeCode едитору.
    • Покретање симулације програма.
  5. Вежба 4 - Гестови Демонстрација реакције микро:бит уређаја на гестове.

Micro:bit-плакат

Радионица 2: Увод у процесинг и повезивање микро:бита са процесингом.

1. Увод у Processing
  2. Повезивање Microbit-a и Processing-a
  3. Основне методе Processing-a
  4. цртање основних геометријских облика у
  5. Кретање лопте
  6. Анимација кретања слике. Пример: "Кретање аутомобила".
  7. Игрица "Понг".

Processing-плакат